Archives

Un scurt istoric despre Casa Muzeu MM Magura Ilvei – Galopand in rustic

Toate exponatele din muzeu au fost adunate cu un mare efort fizic si financiar, de pe meleaguri: clujene, salajene, tara Lapusului, tara Chioarului, Lunca Somesului, Tara Oasului, Satmar, Valea Izei, Mara, din tot Maramuresul istoric si nu in ultimul rand, Tara Nasaudului.

Multumesc primarului comunei Magura Ilvei, Domnului Valer Avram, pentru sprijinul moral, si nu in ultimul rand mamei si sotiei mele care tot timpul radeau spunand “cumperi gunoaie din tot ardealul.” Aceste “gunoaie” cu ghilimelele de rigoare fiind acum si satisfactia mamei si sotiei mele.

Momentan ma straduiesc sa alcatuiesc o mare colectie regalista (Carol I): monede de argint si aur, colectia aflandu-se depusa la BNR Cluj.

One Response to “Scurt Istoric”

Lasati un comentariu